SPORTY WODNE

 

Sporty wodne to bardzo szeroka nazwa obejmująca wszelkie dyscypliny uprawiane w otoczeniu zbiorników wodnych i mające bezpośredni związek z nimi. Do praktykowania większości z nich potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Nawet pływacy nie mogą się obejść bez takich akcesoriów jak czepek czy okulary pływackie.


Sporty wodne można podzielić na trzy podstawowe kategorie: uprawiane w wodzie, uprawiane pod wodą i sporty powierzchniowe. Wśród amatorów najpopularniejsze jest oczywiście rekreacyjne pływanie i nurkowanie, zarówno na obiektach krytych, jak i w naturalnych akwenach, takich jak morza, jeziora czy rzeki. W ostatnich latach sporym zainteresowaniem cieszy się gra w piłkę wodną (water polo) oraz wodny aerobik, popularny wśród osób chcących poprawić swój wygląd. Za najbardziej widowiskowe uznawane jest pływanie synchroniczne, które stanowi atrakcyjne połączenie pływania z gimnastyką i tańcem. Największe rzecze fanów przyciąga rywalizacja kobiet.

Pod wodą popularne jest nurkowanie z osprzętowaniem w celu przyjrzenia się np. życiu raf koralowych. Powstały również odmiany dyscyplin takich jak rugby czy hokej rozgrywane pod wodą. Na razie jednak stanowią one raczej nietypowe hobby niż poważne rozgrywki, chociaż nie wiadomo czy z biegiem lat się to nie zmieni.Sporty wodne powierzchniowe to między innymi popularne w Polsce kajakarstwo, żegluga czy wioślarstwo. Prawie każdy miał w swoim życiu okazję spróbowania którejś z tych dyscyplin przynajmniej raz. Cieszą się one dużym powodzeniem wśród amatorów, chociaż nie brakuje w naszym kraju osób profesjonalnie uprawiających tego typu sporty, często w bardziej ekstremalnej wersji, jak na przykład kajakarstwo górskie czy rafting.