Pomagajmy zwierzętom przetrwać zimę

Niskie temperatury nie sprzyjają nikomu. Człowiek może schronić się w ciepłym domu, gdzie czeka na niego gorący posiłek i wszystkie inne luksusy. Zwierzęta niestety bardzo często są skazane jedynie na siebie oraz na Matkę Naturę. Jednak i ona ich nie oszczędza, chociażby dlatego, że nie dostarcza im pożywienia.
 

Zadbajmy o ptaki zimujące w Polsce

 

O duże, dzikie zwierzęta zimą troszczą się odpowiedzialni za nich leśnicy. Dokarmiają sarny, dziki i żubry odpowiednimi produktami. Jednak o zwierzęta, nie zawsze te duże, zadbać może każdy z nas. Naszą pomoc możemy skierować między innymi na gatunki ptaków zimujące w Polsce.


budka93feeder-2282162_960_720

 

Jakich zasad przestrzegać i czego unikać?


budka96bird-house-1641051_960_720Jeśli chcemy dokarmiać ptaki we własnym ogrodzie umieśćmy na drzewie odpowiednie wielkościowo budki. Można wykonać je samodzielnie lub zlecić to specjaliście. Ciekawe projekty, które nie tylko spełnią oczekiwania naszych latających przyjaciół, ale wkomponują się także w stylistykę nowoczesnego ogrodu można znaleźć w sieci – http://www.mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow oraz w ten sposób od razu zapatrzyć się w gotową budkę dla okolicznego ptactwa.
 

Karmienie rozpoczynajmy dopiero wtedy, kiedy zaczną się prawdziwe mrozy. W przeciwnym razie rośnie ryzyko, że zachęcimy niektóre gatunki do zimowania w kraju, a to mogłoby być dla nich niebezpieczne.
 

Jedzenie zawsze powinno być pozostawiane w miejscu czystym oraz bezpiecznym dla ptactwa. Nie możemy rozsypywać ziaren na ziemi czy ogrodowym stole. Ptak skupiony na gromadzeniu zapasów żywnościowych szybko stanie się łatwym łupem dla kotów. Ponadto zanieczyszczone jedzenie może wywoływać u ptaków liczne choroby.
 

Unikajmy karmbudka87irdhouse-581594_960_720ienia ptaków blisko przeszklonych powierzchni. Kiedy niechcący go spłoszymy może rozbić się o niewidoczną dla niego szybę.
 

Bądźmy konsekwentni – jeśli postanowiliśmy, że będziemy dokarmiać ptaki całą zimę nie pozwalajmy sobie na żadne odstępstwa. Ptactwo szybko przyzwyczai się, że w zadaszonym karmniku czeka na nich pożywienie.
 
Uczmy odpowiedzialności - wspiranie takich inicjatyw proekologicznych jest teraz coraz powszechniejszym zjawiskiem. Warto uczyć dzieci juz od najmłodszych lat, że warto pomagać zwierzętom, w tym ptakom. Najpropsztszym sposobem okazuje się miedzy innymi wieszanie budek lęgowych w ramach lekcji bilogii jak tu - http://www.pspkleczanow.szkolnastrona.pl/index.php?p=new&idg=mg,25&id=305&action=show. Im więcej takich akcji, tym lepiej.
 

A czym karmić ptactwo?
 

Eksperci podkreślają, że nie ma tutaj żadnych reguł. Jednak mieszanka ziaren powinna być jak najbardziej zbliżona do tego, którym zwierzęta karmią się na co dzień. Oprócz ziaren ptakom można podawać również niesoloną słoninę oraz suszone owoce. Pod żadnym pozorem nie przyprawiajmy jedzenia i nie karmmy ptaków pieczywem. Możemy tym bardzo zaszkodzić swoim latającym przyjaciołom.


karmnik9birds-664232_960_720
 

Mnóstwo osób zastanawia się czy pomoc zwierzętom, niezależnie od pory roku, nie sprawia, że zaczynamy zbyt mocno ingerować w przyrodę. Tymczasem okazuje się, że to właśnie z winy człowieka zwierzęta żyjące na wolności często nie są w stanie odnaleźć się we współczesnym świecie, dlatego że:
 

- rozwijamy infrastrukturę,
- zabieramy im naturalne siedliska życia
- a tym samym ograniczamy dostęp do pożywienia.


dzik9boar-2081033_960_720

Spójrzmy na to chociażby na przykładzie dzików, które coraz częściej pojawiają się wśród ludzi. Wzbudzają strach, choć jednocześnie same są przerażone tym, co dzieje się wokół nich. Ludzie odpowiedzialni za ochronę przyrody wciąż realizują projekty mające na celu bronić dzikich zwierząt oraz ich naturalnych siedlisk życia.