Pływanie – jak poprawić swoją kondycję

Pływanie jest obecnie jedną z najpopularniejszych form treningu. Pomaga w szczególności osobom pragnącym spalić tłuszcz, przyspieszyć metabolizm oraz ujędrnić swoje ciało. Ten rodzaj treningu wybierany jest zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety. Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat zbawiennych efektów treningów siłowych wydaje się zatem proporcjonalnie wpływać na wzrost popularności miejskich basenów.
 

base41swimming-1515213_960_720

 

Trening na basenie

 

Zdaniem lekarzy regularne pływanie na basenie może w widoczny sposób przełożyć się na skuteczne odchudzanie. Udowodniono bowiem, że regularne pływanie wpływa na zmniejszanie się tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym zwiększaniu masy mięśniowej. Dlatego w celu rozpoczęcia treningów wystarczy znaleźć w swoim mieście odpowiednią pływalnie. Basen spełniający wymagania osób początkujących jak i tych bardziej doświadczonych pływaków, można znaleźć w sieci – jjsportcenter.pl/aqua/plywalnia.html/, gdzie od razu można skorzystać z pakietów ćwiczeń wodnych jak aqua aerobik.


aquabike-826689_960_720

 

Pływanie – czyli aktywny trening

 

Pływanie dla wielu osób jest po prostu rodzajem rozrywki i spędzania wolnego czasu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Trening w postaci pływania wymaga pracy wielu mięśni jednocześnie, a to w konsekwencji doprowadza do wzrostu tempa spalania tkanki tłuszczowej oraz do wzmacniania poszczególnych partii ciała. Co ciekawe, podczas godziny spędzonej na basenie przy spokojnym tempie pływania organizm potrafi spalić od 400 do 500 kcal. Dla wielu osób ten rodzaj ćwiczeń jest najprzyjemniejszy, ponieważ siła wyporu wody powoduje, iż w odzie czujemy się lżejsi.

 

basen88zagan-91766_960_720

 

Zdrowotne właściwości pływania

 

W ocenie współczesnych lekarzy medycyny codzienne treningi na basenie mają działanie odmładzające. Jest to rodzaj sportu wodnego, który ma wiele drogocennych właściwości pro zdrowotnych. Przyczynia się między innymi do:

 

  • - zmniejszenia ryzyka chorób serca czy cukrzycy

  • - poprawia ciśnienie krwi

  • - zmniejsza poziom cholesterolu i wspomaga metabolizm

  • - dotlenia organizm

  • - redukuje bóle mięśni i stawów

  • - odpręża i wywołuje powstanie endorfin
     


basen8swimming-1265932_960_720Jaki wybrać styl pływania?


Podczas wizyt na basenie dobrze jest pływać różnymi technikami i w ten sposób pobudzać do pracy rożne partie mięśni na naszym ciele. W celu zadbania o swoją kondycję i dobre samopoczucie lekarze i instruktorzy zalecają treningi około 2 razy w tygodniu.

Wybór stylu pływania zależy od naszych upodobań i umiejętności. Na przykład kraul jest techniką, która skutecznie wzmacnia ramiona oraz szyję. Jeśli natomiast zależy nam na poprawieniu wyglądu naszej sylwetki i ujędrnianiu partii takich jak pośladki czy brzuch, wtedy najlepiej sprawdzi się pływanie motylkiem. Natomiast najprostszy i najwygodniejszy zwłaszcza w przypadku osób z nadwagą jest styl nazywany potocznie – żabką. Podczas pływania żabką wzmacniamy plecy, wewnętrzne części ud oraz pośladki. A wszystko po to, by cieszyć się zdrowiem, dobrym samopoczuciem oraz zgrabną sylwetką.